Kaip iš Baltųjų rūmų pievelės dingo Emmanuelio Macrono ir Donaldo Trumpo sodintas ąžuoliukas

Kaip iš Baltųjų rūmų  pievelės dingo Emmanuelio Macrono ir Donaldo Trumpo sodintas ąžuoliukas   

© Reuters/Scanpix nuotrauka

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Prancūzijos lyderis Emmanuelis Macronas 2018 m. balandžio 23 d. Baltųjų rūmų pievelėje kartu pasodino ąžuoliuką, tačiau po kelių dienų medelis mįslingai dingo. Prancūzijos prezidento E. Macrono vizito Vašingtone metu buvo paskelbta nuotraukų, kuriose matyti, kaip abiejų šalių vadovai Baltųjų rūmų pietinėje pievelėje kastuvais pila žemes ant ąžuoliuko šaknų, stebinti JAV ir Prancūzijos pirmosioms ponioms. Ši ceremonija buvo itin simbolinė, mat sodinukas buvo atvežtas iš Belo miško Prancūzijos šiaurėje, kur per Pirmąjį pasaulinį karą žuvo apie 2 tūkst. JAV jūrų pėstininkų.

Kai po kelių dienų medelio pievelėje nebeliko, buvo spėliojama, kas galėjo ištikti ąžuoliuką. 2018-04-29 Prancūzija pateikė paaiškinimą: nors ir tapęs dvišalių santykių simboliu, medelis, kaip ir bet kuris kitas į Jungtines Valstijas įvežamas augalas, buvo perkeltas į karantiną. „Karantinas privalomas bet kokiam gyvam organizmui, įvežamam į JAV“, – parašė Prancūzijos  ambasadorius Vašingtone Gerard'as Araud. – „Vėliau jis bus iš naujo pasodintas“. Kažkam pastebėjus, kad šis  atsargumas atrodo truputį pavėluotas, nes medelis jau buvo pasodintas, diplomatas paaiškino, kad ąžuoliuko šaknys buvo apgobtos plastiku.

Taigi, taigi, įstatymas ir augalų karantinas  yra šventas dalykas. Ar pas mus būtų  suprantama tokia tvarka? Ar rūpi kam nors kiek medelių ir naujų ligų, kenkėjų įvežama iš Vakarų Europos medelynų į Lietuvos želdynus?

Parengta pagal BNS ir „Le Monde“ pranešimus, 2018-05-29